Zdjęcie Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie

Historia Szkoły

Historia szkoły w Niedźwiadzie sięga roku 1917. Była to placówka jednoklasowa, poźniej dwuklasowa. Pomieszczenia przeznaczone na klasy były wynajęte w domach prywatnych.

Pierwszy odnotowany kierownik szkoły to Józef Powiłajtis, a następnie Mieczysław Szopa.
Wybuch wojny w roku 1939 wstrzymał zupełnie rozwój oświaty na tutejszym terenie.

Prześladowania ludności ze strony żołnierzy niemieckich sprawiły, uniemożliwienie tajnego nauczania. Wiele młodzieży wysłano na przymusowe roboty do Niemiec. Na Majdanku zginęło 80 osób ze wsi i kolonii Niedźwiada.

Po wojnie szkoła zaczęła funkcjonować w 1945 roku.
Przez wiele lat szkoła w Niedźwiadzie borykała się z problemami lokalowymi. Zajęcia często odbywały się w wynajętych domach prywatnych, budynkach gospodarczych, budynku urzędu gminy, w banku spółdzielczym.

Obecny budynek , w którym odbywają się zajęcia został wybudowany w roku 1982. W tym czasie dyrektorem szkoły był Stefan Szymczak.